Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/anansi/domains/adhoc.org.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 4698
Otwarta Pracownia Cyfrowa | Fundacja Ad Hoc
Warning: A non-numeric value encountered in /home/anansi/domains/adhoc.org.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841

Otwarta Pracownia Cyfrowa

Otwarta Pracownia Cyfrowa została powołana do życia w 2014 roku w ramach projektu edukacyjnego dofinansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Jego głównym celem była popularyzacja wiedzy i umiejętności związanych z nowymi technologiami oraz zaangażowanie młodzieży w działania na rzecz lokalnej społeczności. Zgodnie z założeniami projektu, zrealizowaliśmy cykl zajęć dla młodzieży z programowania, grafiki komputerowej, robotyki itp. Jednak OPC zaczęła żyć własnym życiem i przyciągać osoby w różnym wieku, zainteresowane technologiami i informatyką, szybko więc poszerzyliśmy ofertę. Wokół Pracowni zaczęła tworzyć się społeczność, organizująca oddolne inicjatywy, i dzięki zaangażowaniu wielu osób – gotowych działać na rzecz innych i własnej satysfakcji – mogliśmy kontynuować działania również po zakończeniu finansowania z grantu. Prowadzimy zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów; organizujemy otwarte wykłady dotyczące różnych aspektów programowania, wolnego oprogramowania, bezpieczeństwa w sieci itd.

Dzięki darowiznom od osób prywatnych, firm oraz grantowi na rozwój instytucjonalny w programie Obywatele dla Demokracji wyposażyliśmy Pracownię w sprzęt – komputery, profesjonalną kamerę filmową, serwer, drukarki 3D…

Naszym niewątpliwym sukcesem jest autorski program wykorzystania gry Minecraft do celów edukacyjnych, począwszy od umiejętności czytania, pisania czy podstawowych działań matematycznych, po bardziej zaawansowane tematy z fizyki, geografii czy historii czy sztuki. Poza regularnymi zajęciami z Minecrafta w OPC, jesteśmy zapraszani przez inne organizacje i szkoły do prowadzenia lekcji pokazowych i chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem.

Nasze podstawowe zasady to elastyczność – słuchanie i branie pod uwagę zarówno potrzeb uczestników, jak pomysłów prowadzących zajęcia, oraz niepobieranie opłat od uczestników. Cieszy nas, że wokół Pracowni tworzy się społeczność, że przyciągamy ludzi, którzy nie tylko chcą skorzystać z naszej oferty, ale też dzielić się wiedzą i prowadzić nieodpłatne zajęcia dla innych. Chcemy, by Pracownia była miejscem otwartym dla wszystkich, gdzie każdy może realizować swoje idee. W tym roku, dzięki dotacji z programu „Aktywna warszawska młodzież”, oferujemy mini-granty dla grup młodzieżowych na realizację projektów wykorzystujących nowe technologie na rzecz lokalnej społeczności. Poza finansowym wsparciem zapewniamy opiekę mentorów, szkolenia oraz miejsce i sprzęt potrzebny na realizację inicjatyw.