Kreatywny Wawer
Projekt współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy, dzielnicy Wawer.
„Kreatywny Wawer” to seria działań o charakterze warsztatowym, rozwijających kreatywność oraz pobudzającym zainteresowania i umiejętności artystyczne. Zajęcia skierowane są do różnych grup wiekowych, przede wszystkim do starszej młodzieży i dorosłych, dzieci oraz ich rodziców/opiekunów. Ponadto, w trakcie przerwy wakacyjnej odbywać się będzie cykliczny „sąsiedzki wymiennik umiejętności”, który nie tylko pozwoli dzielić się wiedzą i praktycznymi umiejętnościami z różnych dziedzin kreatywnych, ale też będzie okazją do integracji sąsiedzkiej (również międzypokoleniowej).
Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Aktualne daty zajęć znajdziecie w naszym KALENDARZU.
Kurs szycia dla początkujących
Zapraszamy na zajęcia z podstaw szycia, obejmujące następujące zagadnienia:
- naukę obsługi maszyny do szycia,
- omówienie problemów najczęściej pojawiających się w szyciu,
- przegląd i trening najczęściej używanych ściegów,
- naszywanie prostych aplikacji,
- krojenie i szycie torby na zakupy z aplikacją,
- krótkie spotkanie z overlockiem – pokazanie w jaki sposób pomaga w pracy i wykańczaniu robótek,
- szycie spódnicy na gumce,
- omówienie pracy z wykrojem na przykładzie Burdy,
- przeniesienie przykładowego wykroju na papier – zwrócenie uwagi na oznaczenia na wykroju,
- przeniesienie wykroju na materiał,
- szycie oraz bluzki z dzianiny,
- wykończenie dekoltu pliską, podwinięcie rękawów, wykończenie dołu ściągaczem,
- wstęp do patchworku na przykładzie kocyka z kwadracików.
Kurs zrealizowany zostanie w trakcie 4 spotkań, z których każde trwało będzie 6 godzin.
Uczestniczki/cy prosimy o przyniesienie:
- dość grubej tkaniny bawełnianej o wymiarach 1 m x 1,5 m, z której uszyte będą torby na zakupy (może to być np. pościel lub tzw. surówka bawełniana),
- tkaniny bawełnianej o wymiarach 1 m x 1,5 m do uszycia spódnicy na gumce
- maszyny do szycia,
- nici,
- nożyczek,
- szpilek.
Kurs poprowadzi Agnieszka Świetlik, zakochana w szyciu pasjonatka, administratorka grupy Warszawa Szyje, prowadzi między innymi cykl #encyklopediaszycia na fanpage’u grupy. Autorka bloga www.googlowka.blogspot.com.
Kurs tkactwa artystycznego
Tkactwo artystyczne stanowi idealną przeciwwagę do zgiełku życia codziennego i daje przyjemność obcowania z naturalnym tworzywem: wełną, bawełną, lnem i jedwabiem.
Tkanie gobelinów wymaga cierpliwości, precyzji i wyobraźni. To mozolne i pracochłonne zajęcie daje w efekcie ogromną radość i relaks, a w konsekwencji satysfakcję w postaci gotowego dzieła. By to dzieło mogło powstać trzeba opanować misterną sztukę tworzenia gobelinów przy pomocy osnowy i wątku. Na zajęciach tkactwa artystycznego uczestnicy poznają krok po kroku najrozmaitsze techniki: tkanie linii poziomych i pionowych, krzywizn, motywów ozdobnych i wielu innych elementów tkaniny oraz wykonają własnoręcznie prace o wymiarach ok. 20 x 30 cm.
Myślenie wizualne
Warsztaty dla dorosłych, którym wydaje się, że nie potrafią rysować. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest myślenie wizualne i dlaczego przydaje się ono każdemu, nauczą się, jak w prosty sposób tworzyć estetyczne, przejrzyste rysunki – nie wymagające wielkiego talentu plastycznego, a przede wszystkim uwierzą w siebie i własną kreatywność!
Zajęcia poprowadzi Klaudia Tolman, Ryślicielka, Trenerka Myślenia Wizualnego, Flipchartowa Czarodziejka, Matka Założycielka społeczności Bazgrzemy.pl.
Cała rodzina rysuje!
„Mamo, narysuj mi kotka!” – czy te niewinne słowa wywołują u Ciebie gęsią skórkę? Uważasz, że nie umiesz rysować, ba – że twoje 5-letnie dziecko robi to lepiej od Ciebie? Wstydzisz się, że Twój kotek wygląda jak krowa, a samochód jak krzesło na kółkach?
Przyjdź na nasz warsztat a przekonasz się, że rysowanie wcale nie jest trudne, a rysowanie z dzieckiem to doskonała zabawa! Zapraszamy mamy, tatów, babcie, dziadków z przychówkiem lub bez.
Zajęcia poprowadzi Klaudia Tolman, Ryślicielka, Trenerka Myślenia Wizualnego, Flipchartowa Czarodziejka, Matka Założycielka społeczności Bazgrzemy.pl.
Kreatywne pisanie
Tym razem spotykamy się na warsztatach kreatywnego pisania 🙂
Wspólnie zastanowimy się: Co lubimy czytać i dlaczego? Co lubimy pisać? Co chcemy pisać? Czy chcemy pisać dla siebie, czy dla innych? Co z tego wynika? A przede wszystkim popiszemy sobie razem i osobno, w atmosferze twórczej wymiany.
Warto przywieźć swoje dotychczasowe pisanie, a także teksty innych, które szczególnie nam się podobają.
Prowdząca: Katarzyna Michalczak – pisze wiersze i opowiadania publikowane do tej pory w Inter-, Arteriach i Furii. Laureatka Nagrody Specjalnej w Konkursie im. Bierezina 2013. Prowadzi bloga na Nowych Peryferiach.
Cały cykl to cztery spotkania: 13, 14, 20 i 21 lipca. Zaczynamy o 18:00, a kończymy w okolicach 21.
Kolejne zajęcia w przygotowaniu!