Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/anansi/domains/adhoc.org.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 4698
Cyfrowe opowieści: ja-my-społeczeństwo | Fundacja Ad Hoc
Warning: A non-numeric value encountered in /home/anansi/domains/adhoc.org.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841

Projekt zrealizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG oraz z grantu Fundacji Batorego.

„Cyfrowe opowieści: ja-my-społeczeństwo” to zainicjowany przez Fundację Ad Hoc cykl warsztatów, którego uczestnicy – osoby dyskryminowane lub zagrożone wykluczeniem – będą uczyć się opowiadania swoich historii za pomocą różnorodnych narzędzi multimedialnych. Pierwsza edycja projektu skierowana była do lesbijek i kobiet biseksualnych. W bezpiecznej i twórczej atmosferze wymiany uczestniczki mogły dzielić się swoimi historiami. Opowieści te, docierając do szerokiego grona odbiorców w internecie, przyczynią się do przeciwdziałania stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji.

 

Projekt obejmował:

  • Warsztaty dotyczące sztuki opowiadania, słuchania i dialogu. Podczas zajęć uczestniczki nauczyły się, jak wykorzystać techniki narracyjne, by konstruować przekaz, który jest zrozumiały, łatwy do zapamiętania, przekonujący i, przede wszystkim, motywujący do zmiany społecznej. Przyjrzały się historiom, jakie opowiadają swoim życiem, i zrozumieją, jak opowieści, archetypy i metafory determinują ludzkie losy. Zobaczyły, jak zmienić swoje życie poprzez zmianę narracji, jaką się kierują. Nauczyły się też słuchania bez oceniania i krytyki oraz komunikacji bez przemocy. W atmosferze dialogu i współpracy wypracowały własne opowieści, które chciałyby przekazać innym.
  • Warsztaty medialne wykorzystujące metodę „mediabiografii” opracowaną przez hiszpańską artystkę, krytyczkę sztuki i działaczkę społeczną Virginię Villaplana Ruiz. Mediabiografie to artystyczne formy multimedialne wykorzystujące osobiste narracje, wspomnienia i cyfrowe obiekty. Do przeprowadzenia warsztatu zaproszona została sama autorka metody, która z powodzeniem stosuje ją w projektach aktywizacji i motywacji osób wykluczonych (np. więźniarki). Podczas warsztatów uczestniczki rozwineły swoje osobiste narracje, które stworzyły w poprzednim module, i nauczyły się, jak wykorzystać formy multimedialne dla wzmocnienia przekazu.
  • Kurs e-learningowy dotyczący wykorzystania nowych mediów, w tym narzędzi Web 2.0 do zbierania, tworzenia i propagowania opowieści – tworzenie mediów obywatelskich. Podczas kursu uczestniczki nauczyły się, jak zastosować w praktyce poznane wcześniej techniki, i jak dotrzeć ze swoją opowieścią do szerokiego grona odbiorców. Poznały wykorzystywania bloga, kanału na YouTube, i innych form internetowych mediów w tworzeniu spójnego przekazu do określonych grup docelowych. Po zakończeniu szkoleń uczestniczki mogły liczyć na wsparcie mentoringowe naszych ekspertów – pomoc w tworzeniu i publikacji własnych materiałów multimedialnych.