Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/anansi/domains/adhoc.org.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 4698
Kreatywny Wawer | Fundacja Ad Hoc
Warning: A non-numeric value encountered in /home/anansi/domains/adhoc.org.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841

Kreatywny Wawer

Projekt współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy, dzielnicy Wawer.

„Kreatywny Wawer” to seria działań o charakterze warsztatowym, rozwijających kreatywność oraz pobudzającym zainteresowania i umiejętności artystyczne. Zajęcia skierowane są do różnych grup wiekowych, przede wszystkim do starszej młodzieży i dorosłych, dzieci oraz ich rodziców/opiekunów. Ponadto, w trakcie przerwy wakacyjnej odbywać się będzie cykliczny „sąsiedzki wymiennik umiejętności”, który nie tylko pozwoli dzielić się wiedzą i praktycznymi umiejętnościami z różnych dziedzin kreatywnych, ale też będzie okazją do integracji sąsiedzkiej (również międzypokoleniowej).

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Aktualne daty zajęć znajdziecie w naszym KALENDARZU.

Kurs szycia dla początkujących

Zapraszamy na zajęcia z podstaw szycia, obejmujące następujące zagadnienia:

 • naukę obsługi maszyny do szycia,
 • omówienie problemów najczęściej pojawiających się w szyciu,
 • przegląd i trening najczęściej używanych ściegów,
 • naszywanie prostych aplikacji,
 • krojenie i szycie torby na zakupy z aplikacją,
 • krótkie spotkanie z overlockiem – pokazanie w jaki sposób pomaga w pracy i wykańczaniu robótek,
 • szycie spódnicy na gumce,
 • omówienie pracy z wykrojem na przykładzie Burdy,
 • przeniesienie przykładowego wykroju na papier – zwrócenie uwagi na oznaczenia na wykroju,
 • przeniesienie wykroju na materiał,
 • szycie oraz bluzki z dzianiny,
 • wykończenie dekoltu pliską, podwinięcie rękawów, wykończenie dołu ściągaczem,
 • wstęp do patchworku na przykładzie kocyka z kwadracików.

Kurs zrealizowany zostanie w trakcie 4 spotkań, z których każde trwało będzie 6 godzin.

Uczestniczki/cy prosimy o przyniesienie:

 • dość grubej tkaniny bawełnianej o wymiarach 1 m x 1,5 m, z której uszyte będą torby  na zakupy (może to być np. pościel lub tzw. surówka bawełniana),
 • tkaniny bawełnianej o wymiarach 1 m x 1,5 m do uszycia spódnicy na gumce
 • maszyny do szycia,
 • nici,
 • nożyczek,
 • szpilek.

Kurs poprowadzi Agnieszka Świetlik, zakochana w szyciu pasjonatka, administratorka grupy Warszawa Szyje, prowadzi między innymi cykl #encyklopediaszycia na fanpage’u grupy. Autorka bloga www.googlowka.blogspot.com.

Kurs tkactwa artystycznego

Tkactwo artystyczne stanowi idealną przeciwwagę do zgiełku życia codziennego i daje przyjemność obcowania z naturalnym tworzywem: wełną, bawełną, lnem i jedwabiem.

Tkanie gobelinów wymaga  cierpliwości, precyzji i wyobraźni. To mozolne i pracochłonne zajęcie daje w efekcie ogromną radość i relaks, a w konsekwencji satysfakcję w postaci gotowego dzieła. By to dzieło mogło powstać trzeba opanować misterną sztukę tworzenia gobelinów przy pomocy osnowy i wątku. Na zajęciach tkactwa artystycznego  uczestnicy poznają krok po kroku najrozmaitsze techniki: tkanie linii poziomych i pionowych, krzywizn, motywów ozdobnych i wielu innych elementów tkaniny oraz wykonają własnoręcznie prace  o wymiarach ok. 20 x 30 cm.

Myślenie wizualne

Warsztaty dla dorosłych, którym wydaje się, że nie potrafią rysować. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest myślenie wizualne i dlaczego przydaje się ono każdemu, nauczą się, jak w prosty sposób tworzyć estetyczne, przejrzyste rysunki – nie wymagające wielkiego talentu plastycznego, a przede wszystkim uwierzą w siebie i własną kreatywność!

Zajęcia poprowadzi Klaudia Tolman, Ryślicielka, Trenerka Myślenia Wizualnego, Flipchartowa Czarodziejka, Matka Założycielka społeczności Bazgrzemy.pl.

Cała rodzina rysuje!

„Mamo, narysuj mi kotka!” – czy te niewinne słowa wywołują u Ciebie gęsią skórkę? Uważasz, że nie umiesz rysować, ba – że twoje 5-letnie dziecko robi to lepiej od Ciebie? Wstydzisz się, że Twój kotek wygląda jak krowa, a samochód jak krzesło na kółkach?

Przyjdź na nasz warsztat a przekonasz się, że rysowanie wcale nie jest trudne, a rysowanie z dzieckiem to doskonała zabawa! Zapraszamy mamy, tatów, babcie, dziadków z przychówkiem lub bez.

Zajęcia poprowadzi Klaudia Tolman, Ryślicielka, Trenerka Myślenia Wizualnego, Flipchartowa Czarodziejka, Matka Założycielka społeczności Bazgrzemy.pl.

Kreatywne pisanie

Tym razem spotykamy się na warsztatach kreatywnego pisania 🙂

Wspólnie zastanowimy się: Co lubimy czytać i dlaczego? Co lubimy pisać? Co chcemy pisać? Czy chcemy pisać dla siebie, czy dla innych? Co z tego wynika? A przede wszystkim popiszemy sobie razem i osobno, w atmosferze twórczej wymiany.

Warto przywieźć swoje dotychczasowe pisanie, a także teksty innych, które szczególnie nam się podobają.

Prowdząca: Katarzyna Michalczak – pisze wiersze i opowiadania publikowane do tej pory w Inter-, Arteriach i Furii. Laureatka Nagrody Specjalnej w Konkursie im. Bierezina 2013. Prowadzi bloga na Nowych Peryferiach.

Cały cykl to cztery spotkania: 13, 14, 20 i 21 lipca. Zaczynamy o 18:00, a kończymy w okolicach 21.

Kolejne zajęcia w przygotowaniu!